2007 CVRA Freezefest 5K Run/Walk

Squaw Creek Park, Marion, IA

March 18, 2007

sunny, slight breeze
Results by Kauder Racing

Click on the "pace" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name.

         CLASS  
 PLACE   PLACE            FINISHER           TIME     PACE

Open Men
    1    1 M45  Phil Kauder, 46            17:07.3    5:31

Open Women
    1    1 W25  Courtney Cameron, 26       19:51.4    6:24


         CLASS  
 PLACE   PLACE            FINISHER           TIME     PACE

Men Under 20
    2    1 JrM  Aaron Schmidt, 17          17:35.3    5:40
   29    2 JrM  Colton Cortez, 11          22:18.2    7:12
   48    3 JrM  Calvin Brophy, 14          26:51.0    8:40

Men 20 - 24
    6    1 M20  Kyle Rickels, 24           18:20.6    5:55
   16    2 M20  John Hackbarth, 24         20:23.5    6:35
   27    3 M20  Robby Marvin, 23           21:36.9    6:58

Men 25 - 29
    5    1 M25  Joseph Richey, 25          18:18.5    5:54
   23    2 M25  David Moyes, 28            21:14.4    6:51
   26    3 M25  Russell Binder, 29         21:29.9    6:56

Men 30 - 34
    7    1 M30  David Thatcher, 32         18:37.3    6:00
   11    2 M30  Kent Miskimen, 34          19:13.8    6:12
   12    3 M30  Michael Wright, 33         19:21.3    6:15

Men 35 - 39
    4    1 M35  Lyle Murray, 35            18:09.0    5:51
    9    2 M35  Andrew Kauder, 35          18:55.3    6:06
   47    3 M35  Brian Long, 38             26:22.0    8:30

Men 40 - 44
    3    1 M40  Michael Newhouse, 42       17:58.8    5:48
    8    2 M40  Bill Bennett, 41           18:46.4    6:03
   10    3 M40  John Armon, 40             19:04.6    6:09

Men 45 - 49
   14    1 M45  Guy Olson, 49              19:59.1    6:27
   21    2 M45  Craig Brophy, 46           20:49.7    6:43
   28    3 M45  Darl Van Rheenan, 45       21:46.5    7:01

Men 50 - 54
   24    1 M50  Michael Nurre, 53          21:16.7    6:52
   25    2 M50  Linley Woelk, 50           21:18.5    6:52
   31    3 M50  Mark Franke, 52            22:32.1    7:16

Men 55 - 59
   15    1 M55  Jim Shimek, 59             20:16.5    6:32
   18    2 M55  Michael Tometich, 55       20:35.1    6:38
   19    3 M55  Bob Strickland, 56         20:37.2    6:39

Men 60 - 69
   40    1 M60  Jerry Elsea, 66            23:59.0    7:44
   54    2 M60  James Shaidnagle, 62       28:23.0    9:09
   55    3 M60  Wayne Martin, 63           29:01.0    9:22


         CLASS  
 PLACE   PLACE            FINISHER           TIME     PACE

Women Under 20
   28    1 JrW  Rachel Brant, 15           41:23.0   13:21

Women 20 - 24
    4    1 W20  Elizabeth Wiebold, 22      21:53.3    7:04
    8    2 W20  Ashley Hartkemeyer, 23     23:50.0    7:41

Women 25 - 29
   19    1 W25  Erica Hageman, 29          28:48.0    9:17
   22    2 W25  Sarah Hefflefinger, 27     30:47.0    9:56
   26    3 W25  Amy Smith, 28              34:37.0   11:10

Women 30 - 34
    2    1 W30  Carrie Ridenour, 33        20:17.7    6:33
    3    2 W30  Gretchen Lawler, 33        21:15.1    6:51
    6    3 W30  Cynthia Severs, 30         23:06.9    7:27

Women 35 - 39
   15    1 W35  Sara Gallery, 35           26:31.0    8:33
   20    2 W35  Jodi Weiss, 35             29:09.0    9:24
   23    3 W35  Julia Schreckengast, 35    30:57.0    9:59

Women 40 - 44
    7    1 W40  Deb Gaddis, 41             23:33.0    7:36
   10    2 W40  Carmen Wharton, 41         24:34.0    7:56
   13    3 W40  Sarah Williams, 40         24:57.0    8:03

Women 45 - 49
    9    1 W45  Tina Becker, 45            24:31.0    7:55
   24    2 W45  Cathy Sladek, 48           33:36.0   10:50

Women 50 - 54
    5    1 W50  Muriel Naumann, 51         22:42.6    7:20
   16    2 W50  Cindy Luse, 50             27:01.0    8:43
   18    3 W50  Ann Vestle, 52             27:27.0    8:51

Women 55 - 59
   14    1 W55  Claudia Scott, 55          25:20.0    8:10
   25    2 W55  Peggy Mounce, 59           34:36.0   11:10
   31    3 W55  Mary Johnston, 59          45:32.0   14:41

Women 60 - 69
   32    1 W60  Linda Sundermeyer, 60      51:12.0   16:31
   33    2 W60  Sharon Murphy, 62          51:12.0   16:31


         CLASS  
 PLACE   PLACE            FINISHER           TIME     PACE

    1           Phil Kauder, 46            17:07.3    5:31
    2    1 JrM  Aaron Schmidt, 17          17:35.3    5:40
    3    1 M40  Michael Newhouse, 42       17:58.8    5:48
    4    1 M35  Lyle Murray, 35            18:09.0    5:51
    5    1 M25  Joseph Richey, 25          18:18.5    5:54
    6    1 M20  Kyle Rickels, 24           18:20.6    5:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

7 1 M30 David Thatcher, 32 18:37.3 6:00 8 2 M40 Bill Bennett, 41 18:46.4 6:03 9 2 M35 Andrew Kauder, 35 18:55.3 6:06 10 3 M40 John Armon, 40 19:04.6 6:09 11 2 M30 Kent Miskimen, 34 19:13.8 6:12 12 3 M30 Michael Wright, 33 19:21.3 6:15 13 4 M40 Jeff Mullen, 42 19:32.4 6:18 14 Courtney Cameron, 26* 19:51.4 6:24 15 1 M45 Guy Olson, 49 19:59.1 6:27 16 1 M55 Jim Shimek, 59 20:16.5 6:32 17 1 W30 Carrie Ridenour, 33* 20:17.7 6:33 18 2 M20 John Hackbarth, 24 20:23.5 6:35 19 4 M30 Duane Sills, 31 20:32.2 6:38 20 2 M55 Michael Tometich, 55 20:35.1 6:38 21 3 M55 Bob Strickland, 56 20:37.2 6:39 22 5 M30 Andy Breitspecher, 33 20:42.4 6:41 23 2 M45 Craig Brophy, 46 20:49.7 6:43 24 6 M30 Nick Maybanks, 31 20:57.5 6:46 25 2 M25 David Moyes, 28 21:14.4 6:51 26 2 W30 Gretchen Lawler, 33* 21:15.1 6:51 27 1 M50 Michael Nurre, 53 21:16.7 6:52 28 2 M50 Linley Woelk, 50 21:18.5 6:52 29 3 M25 Russell Binder, 29 21:29.9 6:56 30 3 M20 Robby Marvin, 23 21:36.9 6:58
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

31 3 M45 Darl Van Rheenan, 45 21:46.5 7:01 32 1 W20 Elizabeth Wiebold, 22* 21:53.3 7:04 33 2 JrM Colton Cortez, 11 22:18.2 7:12 34 5 M40 Tim Cortez, 41 22:18.5 7:12 35 3 M50 Mark Franke, 52 22:32.1 7:16 36 4 M45 Marty Robinson, 48 22:33.1 7:17 37 7 M30 Chris Nims, 30 22:36.8 7:18 38 1 W50 Muriel Naumann, 51* 22:42.6 7:20 39 4 M55 Dale Hanna, 57 22:59.5 7:25 40 3 W30 Cynthia Severs, 30* 23:06.9 7:27 41 5 M55 Bruce Bachmann, 57 23:13.0 7:29 42 5 M45 John Feehan, 45 23:16.0 7:30 43 1 W40 Deb Gaddis, 41* 23:33.0 7:36 44 6 M45 Scott Ransom, 48 23:45.0 7:40 45 4 M50 Jay Wiebold, 50 23:48.0 7:41 46 2 W20 Ashley Hartkemeyer, 23* 23:50.0 7:41 47 7 M45 Kim Brant, 47 23:51.0 7:42 48 1 M60 Jerry Elsea, 66 23:59.0 7:44 49 5 M50 Bill Johnson, 51 24:15.0 7:49 50 1 W45 Tina Becker, 45* 24:31.0 7:55 51 2 W40 Carmen Wharton, 41* 24:34.0 7:56 52 4 W30 Jenny Jackson, 30* 24:45.0 7:59 53 8 M30 Matthew Rowelka, 31 24:46.0 7:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

54 5 W30 Deidre Nims, 31* 24:48.0 8:00 55 3 W40 Sarah Williams, 40* 24:57.0 8:03 56 6 M50 Steven Kimm, 51 25:00.0 8:04 57 1 W55 Claudia Scott, 55* 25:20.0 8:10 58 6 M55 Roy Gaddis, 57 25:29.0 8:13 59 8 M45 Rick Swan, 45 25:32.0 8:14 60 7 M50 Art Millikin, 54 25:44.0 8:18 61 3 M35 Brian Long, 38 26:22.0 8:30 62 1 W35 Sara Gallery, 35* 26:31.0 8:33 63 3 JrM Calvin Brophy, 14 26:51.0 8:40 64 2 W50 Cindy Luse, 50* 27:01.0 8:43 65 6 W30 Ruthie Donels, 33* 27:09.0 8:46 66 9 M30 Matthew Van Maanen, 34 27:18.0 8:48 67 8 M50 Joe Luse, 50 27:20.0 8:49 68 4 M35 Rob Schmit, 38 27:23.0 8:50 69 3 W50 Ann Vestle, 52* 27:27.0 8:51 70 10 M30 William Dyer, 32 27:34.0 8:54
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

71 9 M45 James Becker, 48 28:08.0 9:05 72 2 M60 James Shaidnagle, 62 28:23.0 9:09 73 1 W25 Erica Hageman, 29* 28:48.0 9:17 74 3 M60 Wayne Martin, 63 29:01.0 9:22 75 2 W35 Jodi Weiss, 35* 29:09.0 9:24 76 4 W50 Jann Baustian, 54* 29:10.0 9:25 77 4 M60 Davis Eidahl, 65 29:25.0 9:29 78 2 W25 Sarah Hefflefinger, 27* 30:47.0 9:56 79 3 W35 Julia Schreckengast, 35* 30:57.0 9:59
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

80 5 M60 Jim Meister, 63 32:01.0 10:20 81 2 W45 Cathy Sladek, 48* 33:36.0 10:50
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

82 9 M50 Randy Svoboda, 50 34:15.0 11:03 83 2 W55 Peggy Mounce, 59* 34:36.0 11:10 84 3 W25 Amy Smith, 28* 34:37.0 11:10 85 5 W50 Becky Steele, 52* 34:37.0 11:10
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

86 1 JrW Rachel Brant, 15* 41:23.0 13:21 87 7 W30 Trudi Westfall, 32* 42:11.0 13:36
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

88 8 W30 Sarah Bernhard, 32* 44:42.0 14:25 89 3 W55 Mary Johnston, 59* 45:32.0 14:41 90 6 M60 Gary Boddicker, 61 45:32.0 14:41
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

91 1 W60 Linda Sundermeyer, 60* 51:12.0 16:31 92 2 W60 Sharon Murphy, 62* 51:12.0 16:31
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | Top

93 7 M60 Richard Sundermeyer, 64 57:06.0 18:25 94 8 M60 Pat Murphy, 66 57:08.0 18:26 * indicates females 3 FINISHERS AMONG MEN UNDER 20 3 FINISHERS AMONG MEN 20 - 24 3 FINISHERS AMONG MEN 25 - 29 10 FINISHERS AMONG MEN 30 - 34 4 FINISHERS AMONG MEN 35 - 39 5 FINISHERS AMONG MEN 40 - 44 9 FINISHERS AMONG MEN 45 - 49 9 FINISHERS AMONG MEN 50 - 54 6 FINISHERS AMONG MEN 55 - 59 8 FINISHERS AMONG MEN 60 - 69 1 FINISHERS AMONG WOMEN UNDER 20 2 FINISHERS AMONG WOMEN 20 - 24 3 FINISHERS AMONG WOMEN 25 - 29 8 FINISHERS AMONG WOMEN 30 - 34 3 FINISHERS AMONG WOMEN 35 - 39 3 FINISHERS AMONG WOMEN 40 - 44 2 FINISHERS AMONG WOMEN 45 - 49 5 FINISHERS AMONG WOMEN 50 - 54 3 FINISHERS AMONG WO